A fűszerolajak



Babér

A babér illóolajat a babérfélék családjába tartozó, 10 m magasra növő örökzöld babérfa leveleiből gőz- vagy vízgőz desztillációval állítják elő. A babérlevél illóolaj színtelen, esetleg enyhén sárgás színű, kellemesen édeskés-fűszeres illatú. A babérlevél illóolaj antimikrobiális, nyákoldó, köptető, légzéskönnyítő, görcsoldó főbb hatásokkal rendelkezik, melyek mellett az eukaliptolnak köszönhetően gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatások érvényesülésével lehet számolni az olaj használatakor.
A babérolajat és az azt tartalmazó készítményeket elsősorban légúti hurutok, hörgő-, illetve homloküreg-gyulladás, valamint a gyomor- és a bél görcsös állapotainak kezelésére használják, belsőleg és külsőleg alkalmazható készítmények (krémek, kúpok, inhalálók, cseppek stb.) formájában. A babérolaj a fentiek mellett összetevője lehet olyan gyulladáscsökkentő- és fájdalomcsillapító hatású készítményeknek (krémeknek, masszázs- és fürdőolajoknak) is, melyeket reumás megbetegedések és zárt baleseti vagy sportsérülések kiegészítő kezelésére használnak. A babérlevél olaj egyes esetekben allergén összetevőket is tartalmazhat, ezért használata érzékeny bőrűeknél és kisgyermekeknél fokozottabb figyelmet igényel. A babérlevél olajat parfümolajok, szappanok és egyéb kozmetikai készítmények előállítására is felhasználják.

A bazsalikom

Az ajakosvirágúak családjába tartozó kerti bazsalikom virágzó hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az illóolaj színe rendszerint halványsárga, illata fűszeres, kissé szegfűszegre emlékeztető.  Az elsősorban fűszernövényként ismert bazsalikomból kinyert olaj egyebek mellett antimikrobiális, gyulladáscsökkentő (fertőzéses eredetű gyulladások), görcsoldó és idegrendszeri szabályozó (feszültségoldó, figyelmet összpontosító) hatásokkal rendelkezik. Belsőleges alkalmazása csak aromaterápiás szakember javaslatára és alacsony metilkavikol tartalom esetén ajánlott. A bazsalikom illóolajat tartalmazó készítmények alkalmazásának egyik fontos területeként a különböző emésztőrendszeri megbetegedések (emésztési zavarok, gyomor- és bélgörcsök, a fokozott bélgázképződés következtében kialakult szívtáji panaszok, valamint vírusos eredetű májgyulladások) említhetők meg. Az olaj alkalmazásának másik területe a nyugtalanság és a szorongás megszüntetése, valamint a koncentrálóképesség fokozása, melynek elérésére aromalámpás párologtatást vagy bazsalikom olajos masszázst alkalmazhatunk. Emellett alkotórésze lehet a szájüregi folyamatok kezelésére ajánlott készítményeknek, illetve a nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazott kenőcsöknek is. Az olaj külsőleg alkalmazva nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő és nem fototoxiku



Bors

A borsfélék családjába tartozó feketebors cserje egyike a legrégebben ismert kultúrnövényeinknek. Indiában mintegy 4000 év óta használják gyógy- és fűszernövényként, fontos növénye volt az ókori görögöknek és rómaiaknak, kereskedelme pedig legalább 3000 évre nyúlik vissza. Őshazája India. Az illóolajat az éretlenül szedett, hámozatlan és szárított termésekből vízgőz-desztillációval állítják elő. A termés legfontosabb hatóanyaga az illóolaj. A borsolaj fontosabb hatásai: antimikrobiális, bőrvörösítő, fájdalomcsillapító, valamint tonizáló-frissítő. Használatának legfontosabb területeként az izomtónus zavarok helyreállítása, izom és izületi fájdalmak enyhítése említhető meg, mely célra főként masszázsolajokban használják. Emellett légterek fertőtlenítésére is alkalmazható aromalámpából elpárologtatva, vagy a légtérbe permetezve. A bors illóolaja nem toxikus, a bőrt nagyon enyhén irritálhatja, bőrérzékenyítő és fototoxikus hatása nincs.

Borsmenta

A borsmenta illóolajat  az ajakos virágúak családjába tartozó borsmenta   virágzó hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az illóolaj színtelen, vagy enyhén zöldessárga színű, jellegzetes friss, mentaillattal. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos borsmentaolaj legfontosabb alkotórésze a mentol (a gyógyszerkönyvünk előírása szerint min. 50%-nak kell lennie), ami mellett a mentil-acetát és a menton említhető még az olaj fontosabb alkotórészeként.
A borsmentaolaj antimikrobiális, emésztésjavító, epehajtó, görcsoldó, frissítő, helyi érzéstelenítő és fájdalomcsillapító hatásokkal rendelkezik, ezért alkalmazása meglehetősen sokrétű, és az alkalmazott gyógyszerformák is sokfélék. Alkalmazásának egyik legfontosabb területe a különböző emésztőrendszeri megbetegedések (epehólyag-bántalom, máj- és hasnyálmirigy elégtelenség, gyomor- és bélgörcsök, fokozott bélgázképződés, fokozott bélingerlékenység), melyek kezelésére szélhajtó-, gyomor- és epehajtó cseppek, emésztést elősegítő és gyomorgörcsoldó tabletták, lágyzselatin kapszulák, ill. instant teák alkotórészeként használják.
A borsmentaolaj ugyancsak nélkülözhetetlen orvossága a különböző légúti megbetegedéseknek is, melyek kezelésére inhalálószerek, légzéskönnyítő szauna olajak, köhögés elleni szirupok és kúpok, légzéskönnyítő hatású gyógycukorkák, ill. légzéskönnyítő mellkasi krémek és bedörzsölők alkotórészeként kerül felhasználásra. Fontos szerepe van a szájhigiéné fenntartásában (pl. a kellemetlen szájszag megszüntetésében és a friss lehelet biztosításában), ill. a különféle szájüregi folyamatok kezelésében, melyeknél szájvizek, fogkrémek és rágógumik alkotórészeként kerül felhasználásra.
A borsmentaolaj hűsítő, helyi érzéstelenítő hatását mozgásszervi bántalmak és sportsérülések kezelésénél hasznosítják, részben masszázs- és fürdőolajok, részben terápiás céllal ajánlott készítmények (gélek, krémek, kenőcsök, tapaszok) alkotórészeként. Hasonló célra használják az olaj fő alkotórészét, a mentolt is.
Az olaj, hűsítő, értágító és fájdalomcsillapító hatását a migrén kezelésében szintén hasznosítják különböző koncentrációjú bedörzsölőszerek alkotórészeként, önmagában vagy más illóolajokkal társítva. Mindezek mellett különböző bőrápoló készítmények (pl. viszketést csillapító szerek) alkotórészeként, ill. rovarcsípések következtében kialakuló gyulladások kezelésére alkalmas készítményekben.
A borsmentaolaj enyhén toxikus, nem irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus. Belsőleg és külsőleg egyaránt óvatosságot igényel az alkalmazása. Egyik ismert mellékhatása, hogy kisgyermekeknél belélegzéskor (inhalálás) légzésbénulást válthat ki, és emiatt 3-5 éves korig ellenjavallt a használata az orr környékén, ill. az orrban. Homeopátiás kezelések esetén szintén ellenjavallt az alkalmazása.
Frissítő hatása által eloszlatja az álmosságot és a fáradtságot. Csillapítja a hányingert és a hosszú utazás alkalmával fellépő rosszullétet. Ellazítja a feszült izmokat. Enyhíti a gyulladásokat. Illata kitisztítja a testüregeket, javítja a légzés hatékonyságát. Fertőtlenítő hatása révén erősen csökkenti a pattanásokat és a faggyútermelést. Élénkíti a vérkeringést.
A borsmenta illata lehűti az érzelmeket. Szétoszlatja a haragot és az idegességet. Élénkíti az agyműködést és segíti az összpontosítást.
Figyelmeztetés: irritálhatja az érzékeny bőrt! Terhesség esetén nem ajánlott!

Édeskömény 

Az édeskömény illóolajat az ernyősvirágzatúak családjába tartozó édeskömény érett, szárított és összezúzott terméseiből vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az olaj, színtelen, vagy halvány sárgászöld színű, édeskés illatú, az ánizsra emlékeztető. Az édeskömény fűszer változatából készült olaj a VII., a keserű változatból készült olaj pedig a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos. Az olaj főbb hatásai: nyákoldó, köptető, szélhajtó, görcsoldó, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és ösztrogénhormon-szerű. Alkalmazásának fontosabb területei nagymértékben egyeznek az ánizséval. Székrekedés, epebántalmak kezelésénél, többféle készítmény - emésztésjavító cseppek, epebántalmak kezelésére ajánlott granulátum, hashajtó készítmények- alkotórészeként szélhajtó, görcsoldó és íz javító tulajdonsága miatt van jelentősége. Az ánizsolajhoz hasonlóan, kisbabák szélgörcseinek oldására masszázsolajok  formájában is használják. Az édeskömény illóolaj nem toxikus, nagyon enyhén irritáló (főként sérült bőrön), nem érzékenyítő, nem fototoxikus. Alkalmazása belsőleg, alkoholizmus, májelégtelenség esetén nem ajánlott. Borogatásként alkalmazható az emésztés serkentésére, görcsoldásra és puffadásra. Kihajtja a szervezetből a mérgező anyagokat, így köszvény és reuma ellen is alkalmazható. Fürdő- és masszázsolajban alkalmas az izomzat rugalmasságának fokozására. Még a csontokat is erősíti. Köhögés, hörghurut, megfázás esetén öblögethetünk vele. A fogíny betegségeire is jó.
Rendszeresen alkalmazva a mell megőrzi rugalmasságát és feszes tartását. Eltünteti a véraláfutásokat.
Illata nyugtató, csökkenti az idegeskedést.
Figyelmeztetés: Tilos a használata epilepsziásoknál!

Fahéj

A fahéj illóolajat a babérfélék családjába  tartozó ceyloni fahéjfa belső kérgéből és a kínai kasszia fahéjfa hámozatlan kérgéből víz- vagy vízgőz-desztillációval nyerik ki.   A kérgek mellett a fahéjfák leveleiből és leveles hajtásvégeiből is állítanak elő illóolajat. A kéregolaj színe világos vagy sötétsárga, édeskés, fűszeres, fahéjra jellemző. A levélolaj színe sárga vagy barnás, fűszeres, markáns, éles. A fahéjkéreg illóolaj nemcsak az érvényben lévő VII. Magyar Gyógyszerkönyvben  hanem több európai ország gyógyszerkönyvében is hivatalos.
A kéregolaj főbb hatásai: antimikrobiális, fertőtlenítő, parazita és vírusellenes, bőrvörösítő, gyulladásgátló, általános tonizáló és bélmozgást serkentő. A fahéjolaj alkalmazásának legfontosabb területei a hűléses megbetegedések, légúti fertőzések és szájüregi gyulladások, melyeknél megfázás elleni cseppek és szájüregi öblögetők, valamint inhalálószerek alkotórészeként kerül felhasználásra. Emésztőrendszeri panaszok étvágytalanság, puffadás, fertőzések  -hüvely-, húgyúti- és lázzal járó trópusi-  kezelésénél fontos antimikrobiális hatású alkotórészül szolgál különböző összetett készítményekben, melyeket orvosi javaslatra használnak. Legyengült állapotok, depresszió esetén hangulatjavító illóolaj keverékek alkotórészeként, aromalámpából elpárologtatva használható, de roboráló hatású készítmények is használható. A fahéjkéreg illóolaj nem toxikus, közepesen irritáló, nyálkahártya irritáló, erősen érzékenyítő, nem fototoxikus. A fahéjolaj gátolja a kórokozó baktériumok fejlődését, gyulladás gátló. Így légúti fertőzések, hűléses megbetegedések és szájüregi gyulladások esetén alkalmazható.
A fahéj illóolaj belélegezve hozzájárul a jó hangulat megteremtéséhez. Gondolatébresztő, gondűző.
Általános tonizáló, erősítő hatású. Masszázsolajban jó izomlazító, valamint végtagfájdalmak esetén is alkalmazható.

Fodormenta

A fodormenta, a borsmentához hasonló évelő növény, szárai és levelei azonban a borsmentáéval ellentétben nem ibolyás színűek, hanem többnyire sötétzöldek. A virágzó földfeletti részeiből vízgőz desztillációval előállított illóolaja színtelen, halványsárga vagy olívzöld színű, illata fűszeres-gyógynövényes, mentára jellemző.
A fodormenta olaja antimikrobiális, görcsoldó, szélhajtó, epehajtó, nyákoldó, féreghajtó és külsőleg alkalmazva zsíroldó hatású. Az illóolaj elsősorban emésztésjavító és szájápoló készítmények összetevőjeként, de cellulit elleni készítmények egyik hatóanyagaként is alkalmazható. A kozmetikai iparban szappanok és kölnik illatösszetevőjeként hasznosítják.

Gyömbér

A gyömbérfélék családjába tartozó gyömbér ismeretlen eredetű, valószínűleg Indiából származó igen ősi, évelő kultúrnövény. Az illóolaj színe sárga, benne jól felismerhető a gyömbér jellegzetes fűszeres illata. A gyöktörzsekben található hatóanyagok közül a legfontosabbak az illóolaj, illetve a csípős anyagok.  Az illóolaj fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antimikrobiális, görcsoldó, emésztésjavító, és tonizáló hatású. Az aromaterápiában különböző izom- és izületi fájdalmak enyhítésére, illetve a bőr alatti szövetek vérellátásának fokozására használják fürdő- és masszázsolajokban, illetve aromafürdők összetevőjeként. A gyantaszerű anyagokat is tartalmazó illóolajat a kozmetikában és a parfümériában is használják, elsősorban keleti típusú és férfiparfümök előállításához. A gyömbér illóolaj nem toxikus, a bőrt nagyon enyhén irritálhatja, bőrérzékenyítő és fototoxikus hatása nincs. A gyömbér olaja növeli a szervezet immunitását, gyakran kivédi a megfázást és az influenzát. Melegíti a náthás, fázós testet ugyanakkor mérsékli a lázat. Enyhíti a torokgyulladást, valamint megszabadít a légúti fertőzésektől.
Fájdalomcsillapító hatásánál fogva enyhíti az izomgörcsök fájdalmait, főleg a hát alsó részén hatásos. Élénkíti a vérkeringést, segít a visszértágulatok gyógyításában. Azonban az érzékeny bőrt izgathatja! Belélegezve javítja a memóriát, élesíti az érzékeket. Felhevíti a hűvös, szomorú természetűeket.

Kakukkfű

A kakukkfű illóolajat az ajakos virágúak családjába tartozó,
a mediterrán vidékeken honos és nálunk is termesztett kerti kakukkfű alsó, vastagabb, fás szárak nélküli virágzó hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az illóolaj színtelen, halványsárga vagy vöröses színű, illata markáns, fűszeres, a fenolos alkotórésznek köszönhetően jellegzetes. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos kakukkfű olaja erős antimikrobiális, szagtalanító, bőrvörösítő, gyulladáscsökkentő, általános erősítő, köhögéscsillapító és a hörgők görcsét oldó hatású. A kakukkfűolaj alkalmazásának főbb területei: különböző eredetű légúti-, bőr- és húgyúti fertőzések; köhögéssel járó krónikus légzőszervi bántalmak, szájüregi gyulladások, emésztőrendszeri panaszok, valamint a mozgásszervek gyulladással és fájdalommal járó megbetegedései. A bőr gombás vagy bakteriális eredetű fertőzéseinek kezelésére kivonatok, ecsetelők vagy kenőcsök formájában használhatók. Légzőszervi megbetegedések esetén inhalálószerek, légzéskönnyítő hatású gyógyfürdők és - mellkasi bedörzsölők, krémek, ill. orrkenőcsök egyik fő alkotórészeként használható fel. A szájüregben lezajlódó kedvezőtlen folyamatok kezelésére ajánlott szájvizek, öblögető szerek, és ecsetelők egyik lehetséges és hatékony alkotórésze. Reumás és más eredetű, fájdalommal járó megbetegedések esetén, bedörzsölő szerek, masszázs- és fürdőolajok, illetve krémek értékes hatóanyagaként kerül felhasználásra. Belsőleg húgyúti fertőzések és emésztésjavító összetételekben hasznosítják sokoldalú és kedvező hatásait. A kerti kakukkfű illóolaja nem toxikus, a bőrt közepes mértékben irritálja (főként a nyálkahártyát irritáló tulajdonsága van), ugyanakkor fényérzékenyítő és fototoxikus hatása nincs. Enyhíti az izomgörcsöt és az ízületi gyulladás fájdalmait. Elősegíti az emésztést. Fertőtlenítő hatásánál fogva szájöblítésre és gargalizálásra is használható torokfájás és köhögés esetén.
Serkenti a vérkeringést, így segít a petyhüdt bőr elégtelen anyagcseréjének és zsírosodásának szabályozásában. Nagyon jól kezelhető vele a narancsbőr.
Illata megerősíti az idegeket. Javítja az emlékezőképességet és az összpontosításra való készséget. Élénkít, annak ellenére, hogy a kakukkfűolajos fürdő az álmatlanságot szünteti meg.
Figyelmeztetés: Emeli a vérnyomást, erősíti a menstruációt. Várandós anyáknál ne alkalmazzuk!

Koriander

A koriander illóolajat a Földközi-tenger mellékén őshonos és az ernyősvirágzatúak családjába tartozó koriander érett, szárított és összezúzott terméseiből vízgőz-desztillációval nyerik ki. A koriander illóolaja színtelen, illatában a levendulaolaj illatanyagai is felismerhetők. Az illóolaj főbb hatásai: erősítő-frissítő, idegrendszeri tonizáló, antimikrobiális, enyhe gyulladáscsökkentő, gyomorerősítő és szélhajtó. A koriander olaját atóniás emésztési panaszok, diszpepsziák és erjedéses bélfertőzések ellen belsőleg használandó készítményekben, hatóanyagként alkalmazzák. Külsőleg legyengült állapotok, általános fáradtság, illetve reumás fájdalmak enyhítésére fürdő- és masszázsolajok összetevőjeként, valamint aromalámpában történő párologtatásra használják. A koriander olaja a bőrt nem irritálja, és bőrérzékenyítő hatása sincs. 

Majoránna

A majoránna illóolajat az ajakosvirágúak családjába tartozó, ázsiai eredetű és a Földközi tenger mentén meghonosodott majoránna virágbimbós állapotban vagy virágzás kezdetén lévő száraz hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki, évente több alkalommal. Az illóolaj halványsárga, sárgászöld vagy borostyánsárga színű, erősen fűszeres, átható illatú. A majoránna az egyik legkedveltebb fűszernövényünk, melynek illóolaját nem csak az élelmiszeriparban, hanem a kozmetikai iparban és a gyógyszerészetben is használják. A majoránna illóolaj legfontosabb hatásai: fertőtlenítő, antimikrobiális, nyugtató, emésztő- és idegrendszeri tonizáló, fájdalomcsillapító. A majoránna illóolajat belsőleg emésztésjavító összetételekben, külsőleg keringésfokozó, enyhe fájdalomcsillapító hatású masszázsolajokban használják. A hígított olaj vagy az olaj egyes alkotórészeinek kellemes illatát férfiparfümök alkotórészeként is érvényesítik. A majoránna illóolaj külsőleg alkalmazva nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő és nem fototoxikus.

Muskotályzsálya

A muskotályzsálya illóolajat, az ajakos virágúak családjába tartozó muskotályzsálya  virágzó hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az illóolaj rendszerint világossárga vagy sárga színű, illata fűszeres, muskotályos borra emlékeztető.  A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos muskotályzsálya illóolaja antimikrobiális, nyugtató – idegrendszeri tonizáló, ösztrogénhormon-szerű és értonizáló főbb hatásokkal rendelkezik. Hazánkban terápiás alkalmazásának jelentősége jóval kisebb, mint a kozmetikai felhasználásé. Alkalmazásának néhány ismertebb területe a menstruáció elmaradása, rendszertelen menstruáció, menopausa előtti időszak, feszültségoldás, genitális fertőzések, mely panaszok kezelésére részben belsőleg adagolandó összetett készítmények, részben pedig belégzésre szánt illóolajkeverékek és masszázsolajok alkotórészeként kerül felhasználásra. A muskotályzsálya illóolaj nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus. Javítja az emésztést és oldja a görcsöket. Elősegíti a szabályos menstruációt. Enyhíti a hőhullámokat, és lazítja a hastájéki izomzatot. Természetes szülés esetén is előnyös. Tehát különösen hasznos nők számára. A pikkelysömör, ekcéma és a többi bőrártalom jelentősen csökken a muskotályzsálya gyulladás gátló hatása miatt. Egészséges és fiatalos állapotban tartja a bőrt. Bevált zsíros, pattanásos bőrre. Csökkenti a hajhullást, és a korpás fejbőr illetve a túlszáraz, illetve zsíros haj kezelésére is kiváló. Illata csökkenti a depressziót és megnyugtatja az idegeket, viszont élénkíti az agyműködést. Tompítja a stressz következményeit, és tehermentesít a sokirányú nyomás alól.

Orvosi zsálya

Az orvosi zsálya illóolajat az ajakos virágúak családjába  tartozó és a Földközi-tenger északi partvidékén honos orvosi zsálya leveleiből állítják elő vízgőz- desztillációval. Az illóolaj színe sárga vagy halványzöldes. Illata édeskés, kellemesen fűszeres. Az illóolaj nyákoldó, köptető, köhögéscsillapító, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, valamint izzadáscsökkentő főbb hatásokkal bír. Az illóolajat külsőleg légutak hurutos állapota, homlok- és arcüreggyulladás, fogínygyulladás, fogágy betegség és rossz szájszag, valamint ízületi, és izomfájdalmak kezelésére használják bedörzsölőszerek, masszázs- és fürdőolajok, ill. szájápoló készítmények alkotórészeként.   Az illóolaj belsőleges alkalmazása óvatosságot igényel, öngyógyításban nem ajánlott. Külsőleges, kozmetikai célú alkalmazásakor ezekkel a kedvezőtlen hatásokkal nem kell számolnunk.
Az orvosi zsálya illóolaj enyhén toxikus, közepes mértékben bőrirritáló, nem bőrérzékenyítő és nem fototoxikus.

Rozmaring

A rozmaring illóolajat  az ajakos virágúak családjába  tartozó rozmaring leveleiből és virágos-leveles ágvégeiből vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az olaj színtelen, vagy halványsárga színű, rozmaringra jellemző és kissé kámforos illatú. Az olaj hatásai közül a nyákoldó, epehajtó, görcsoldó, bőrvörösítő, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és izomlazító hatások emelendők ki. Belsőleg, orvosi javaslatra főként epebántalmak és emésztési zavarok kezelésére alkalmas összetételek (illóolajokat tartalmazó cseppek), ill. különböző roboráló hatású szeszes kivonatok alkotórészeként használják. Külsőleges alkalmazásának egyik területeként a légzéskönnyítés említhető meg, mely célra más illóolajokkal együtt kenőcsök hatóanyagaként hasznosítják. Alkalmazásának legfontosabb területeként a mozgásszervi megbetegedések, és sportsérülések említhetők meg, melyek kezelésére a rozmaring illóolajat (is) tartalmazó masszázs- és fürdőolajok, bedörzsölőszerek, valamint krémek, kenőcsök és tapaszok használhatók jó eredménnyel. A rozmaringolaj nem toxikus, nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus. Kámfor tartalma miatt biztonsági okokból epilepsziásoknál, várandósoknál, valamint kisgyermekeknél nem ajánlják a rozmaringolaj használatát, de ez nem jelenti azt, hogy a rozmaringolajat kis mennyiségben tartalmazó masszázs vagy fürdőolajok alkalomszerűen sem használhatók. Enyhíti az ízületi gyulladások fájdalmát és kilazítja az izomgörcsöt. Javítja az öregedő bőr állapotát, enyhíti a ráncosodást. Kezelhető vele a bőrfoltosság, a pattanásos és a petyhüdt bőr. Visszaszorítja a visszerek és hajszálerek torzulását. Táplálja a fejbőrt és a hajat, utóbbit fényessé és egészséges megjelenésűvé teszi. Illata elősegíti az emlékezést és a szellemi tisztánlátást, egyúttal támogatja az éberséget és az összpontosítást. Ellazítja az idegeket, különösen a hosszú, idegőrlő időszakot vagy betegeskedést követően hasznos.
Figyelmeztetés: Növeli a vérnyomást!

Szegfűszeg

A szegfűszeg illóolajat  a mirtuszfélék családjába tartozó szegfűszeg ki nem nyílott, megszárított virágbimbóiból vízgőz-desztillációval nyerik ki. Az illóolaj színe világossárga, de a tárolás közben megbarnulhat.  A szegfűszegnek nemcsak a rügyeiből, hanem a leveleiből és a hajtásaiból is nyernek ki illóolajat. A szegfűszeg illóolaj legfontosabb hatásai: antimikrobiális, parazita- és vírusellenes, általános és idegrendszeri tonizáló, görcsoldó, gyulladáscsökkentő és helyi érzéstelenítő. A szegfűszegolaj alkalmazásának legfontosabb területei a légúti megbetegedések, a szájüregi gyulladások, hasmenéssel járó bélfertőzések és húgyúti fertőzések, valamint reumás eredetű panaszok és bőrbántalmak .
A szegfűszegolajat szájüregi-, légúti- és reumás megbetegedések esetén öblőgetőszerek, és fogkrémek, légzéskönnyítő inhaláló- és szaunaolajok, mellkasi légzéskönnyítő krémek, illetve masszázsolajok és bedörzsölőszerek formájában használják. Ezen alkalmazásmódokon kívül aromalámpákban elpárologtatható illóolaj keverékek alkotórészeként is használják. A szegfűszeg illóolaj nem toxikus, közepesen irritáló, nem érzékenyítő, nem fototoxikus. A fogfájás legjobb ellenszere. Vattapálcikára tegyünk 2-3 cseppjét, és ezzel kezeljük a fájó fogat. Több órára enyhülést ad, mely után ismételten használhatjuk. Gyulladáscsökkentő hatása miatt fogínygyulladás kezelésére is kiváló. A szegfűszeg segít a szélgörcs, az emésztési problémák és az étvágytalanság kezelésében is. Reumás és izomfájdalmak esetén masszázsolajban használhatjuk kisebb mennyiségben. Ha nagyon átfagytunk, akkor adjuk 2-3 csepp olaját a fürdővízhez, és máris átmelegíthetjük tagjainkat. Köhögéscsillapító és hurutoldó hatása miatt szükség esetén inhaláljunk vele. Rovarriasztásra is alkalmas.
Figyelmeztetés: Nem ajánlott gyermekkorban és terhesség esetén.

Vaníliaoldat

A vanília a kosborfélék vagy orchideák családjába tartozó, Mexikóban őshonos liánnövény, amit sok helyütt termesztenek. A növény termései nem tartalmaznak illóolajat, hanem az illatanyag (a vanillin) az erjesztés során szagtalan anyagokból enzimek segítségével képződik. Ennek az illatanyagnak a mennyisége  nagymértékben meghatározza az áru minőségét.    A mexikói és a jávai vaníliának is magas a vanillin tartalma. A száraz termésekből előállított vanília-kivonat színe a borostyánsárgától a sötétbarnáig változik, sűrűn folyó, édeskés illatú. Különböző hígításban kerül a kereskedelembe. A vanília édeskés illata étvágyjavító hatású, emellett hangulatjavító hatása miatt aromalámpa vizébe cseppentve is használható.


Felhasznált irodalom a témában:
A természetes gyógymódok kézikönyve
Aromaterápia... saját jegyzetek



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése